Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Ağıt yakıp gözyaşı döktüler
Ağıt yakıp gözyaşı döktüler
Sayan: 'HDP ve CHP Kürtlere yeni tuzaklar kuruyor'
Sayan: 'HDP ve CHP Kürtlere yeni tuzaklar kuruyor'
362 Afganistanlı göçmen ülkelerine gönderildi
362 Afganistanlı göçmen ülkelerine gönderildi
Erzurum'da teşvikli yatırım sayısı 489’a yükseldi
Erzurum'da teşvikli yatırım sayısı 489’a yükseldi
DHMİ Temmuz ayı Erzurum verilerini paylaştı
DHMİ Temmuz ayı Erzurum verilerini paylaştı
HABERLER>GUNCEL
15 Ocak 2022 Cumartesi - 01:15

Aydemir: ‘1001 Hatim İla’yı Kelimetullah vurgusudur’

AK Parti Grubu Üyesi Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Genel Kurulu’nda Erzurum’un 1001 Hatim geleneğini gündeme taşıdı.

Aydemir: ‘1001 Hatim İla’yı Kelimetullah vurgusudur’

AK Parti Grubu Üyesi Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Genel Kurulu’nda Erzurum’un 1001 Hatim geleneğini gündeme taşıdı.

Milletvekili Aydemir, ‘Her şehrin ayrı bir rengi, ahengi ve ritmi vardır. Her şehrin farklı bir ambiyansı, ayrı bir iklimi vardır. Erzurum su şehridir. Erzurum zirveler şehridir. Erzurum kar şehridir. Erzurum Evliyalar şehridir.. Ama Erzurum öncelikle ve kesinlikle milli ve manevi değerlerin bayrak şehri, şahika ve zirve kentidir. ‘ dedi.

‘PİR ALİ BABAYI RAHMETLE ANIYORUZ’

TBMM Genel Kurulunda 1001 Hatmin tarihçesini, sebep ve manasını paylaşan Milletvekili Aydemir, Pir Ali Babanın Ahmet Yesevi Ocağında yetişmiş bir Alperen Gazi Derviş olduğunu belirterek, ‘Pir Ali Baba, bir Alperen kıvamında dadaştır - altını çizerek söylüyorum- alptir, erendir; Türk tarihinde bu 2 kavramın özel yeri vardır, işte onun bayraklaşmış bir remzidir Pir Ali Baba’ kaydını düştü.

BİN BİRİNCİ HATMİN HİKMETİ

Bin bir hatim dua ile başladığı, Cami, mescid ve evlerde okunduğunu, Bin hatim tamamlandığında son hatmin At üzerinde gerçekleştirdiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, bu usul ve üslubun bir mesaj içerdiğini, O mesajın Mukaddesata bağlılık zırhı ile Hakka sefer, Hakka tapan Milletin hakka yürüyüşü olduğunu değerlendirdi.

AYDEMİR’DEN ERZURUM TARİFİ

TBMM Genel Kurulundaki sunumunda Erzurum’a ait 1001 Hatim Geleneğini aktaran Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum’da bir gelenek var, beş yüz yıldır devam eden bir gelenek. Fırsat buldukça altını çiziyoruz ki her şehrimizi tarif eden hususiyetler var, şehirlerin rengi var, ahengi var, ritmi var. Erzurum’u da tarif eden kimlikler var; su kentidir, kar kentidir, evliyalar şehridir, enbiyalar şehridir ve özellikle, millî ve manevi değerlerin bayraklaştığı bir kenttir. İşte, bu kimliğe bir kılıf giydiren, bu kimliği taçlandıran bir gelenektir bu 1001 Hatimler. Erzurum’a yolu düşen, Erzurum’dan yolu geçen herkes bu hususiyetimizi bilir.’ dedi.

BİN BİR HATMİN TARİHÇESİ

TBMM Genel Kurul’daki konuşmasında 1001 Hatmin tarihçesi üzerine notlar düşen Milletvekili Aydemir, ‘‘Niye 1001 Hatimler? Kim ihdas etmiş, ne zaman olmuş? Efendim, Yavuz Sultan Selim zamanında, Kanuni zamanında yaşamış bir hususi dadaş; Pir Ali Baba, onun ihya ettiği ve zemine yaydığı bir gelenektir ki hakikaten yürekleri ferahlatan, her dadaş için hususi kıvam ifade eden bir gelenektir. ‘ ifadesini kullandı.

NESİLDEN NESİLE MİRAS GELENEK

Bu yıl hatmin 17 Aralık ile 15 Ocak arasında gerçekleştirildiğini belirten Milletvekili Aydemir, ‘17 Aralık ile 14 Ocak arasında hemen her camide, her mescitte -yetmez - hane hane, ev ev hatimler okundu. Sebebi şudur Musibetler kalksın, orta yerde böyle lezzetli bir iklim olsun, insanlar huzur üzere yaşasınlar diyedir bu gelenek ve hakikaten de öyle de bir hâl olmuştur. Çünkü yaşandığı dönemlerde Erzurum’da depremler çok yoğun yaşanırmış, musibetler çok fazlaymış, bu gelenekten sonra bunlar berhava olmuş. ‘ diye konuştu.

‘1001 HATİM İNSANLIĞA HAYIR TAŞIYAN BİR GELENEKTİR’

Milletvekili Aydemir, ‘Sadece Erzurum’la mı ilintili? Hayır, bütün Türkiye sathıyla ilintili. Yeter mi? Hayır, Türk Dünyası’na, yetmez; bütün ümmet coğrafyasına, yine yetmez, bütün insanlığa fayda sağlayan bir gelenektir. Dolayısıyla buraya kimin katkısı varsa, bu hatimleri kim okuyorsa, bugüne kadar kim okumuşsa hepsinin ceddine rahmet diliyoruz ve “Hepsi inşallah cennetle mükafatlandırılsın.” diye hususen kayıt düşüyoruz. ‘ dedi.

 ‘PİR ALİ BABA, BİR ALPEREN KIVAMINDA DADAŞTIR’

Geleneği başlatan Pir Ali Baba hakkında Milletvekillerini bilgilendiren Milletvekili Aydemir, ‘Pir Ali Baba, bir Alperen kıvamında dadaştır - altını çizerek söylüyorum- alptır, erendir; Türk tarihinde bu 2 kavramın özel yeri vardır, işte onun bayraklaşmış bir remzidir; Erzurum’da, “Dutçu” diye bildiğimiz köyde şu anda metfun durumdadır. Erzurum’a ayağı düşenlerin mutlaka ziyaret etmelerini ve ruhlarına bir özel aktarımda bulunmalarını hususen burada kayda geçiyorum. ‘ çağrısında bulundu.

AYDEMİR’DEN İLA’YI KELİMETULLAH VURGUSU

Milletvekili Aydemir, ‘1001 Hatimler nasıl başlar? Duayla başlar, “Bir yakarıştır.” diyoruz. Geleneğinde, Hatimler bittikten sonra, son hatim hususen at sırtında yapılırmış; atın sırtında hafızlar Kur’an okurlar, son nihayeti öyle verirlermiş. Sebebi şu: Hakk’a varışta çok esaslı bir duruş göstermektir ve devletimizin ebet müddet olması için, İla’yı kelimetullah davamızın ilanihaye devam etmesi için bir remzdir; bunu da dadaşça bir üslupla, tarzla böyle hayata geçirmişizdir biz.’ vurgusunu paylaştı.

‘GELİN 1001 HATMİN MANEVİ COŞKUSUNU YAŞAYALIM’

Genel Kurul’da tüm Milletvekillerini 1001 Hatmin manevi coşkusunu yaşamak için Erzurum’a davet eden Milletvekili Aydemir, ‘Özellikle sizden, değerli milletvekillerimizden bir ricam var, bir istirhamım var, tabii ki milletimizden de böyle bir istirhamım var. Malumunuz, Erzurum son yıllarda kış turizmini ifade ediyor, çok daha özel bir kıvam aldı kış turizminde; çok sayıda insanımız Erzurum’a geliyor, ben biliyorum, milletvekillerimizden de öyle. Yakın zamanda bir sömestir tatili olacak anladığım kadarıyla, o dönem sizi Erzurum’a davet ediyorum.  Geldiğinizde, Dutçu köyüne birlikte gidelim istiyorum ve orada Pir Ali Baba’yı beraber ziyaret edelim ki bugüne kadar kıraat olunan, okunan, anlatılan bütün 1001 Hatimlerin feyzinden, bereketinden hepimiz nasipdar olalım. ‘ dedi.

AYDEMİR’MEVLAYA EMANET OLSUN ERZURUM’ DİZELERİNİ PAYLAŞTI

Sunumunda Alvarlı Muhammed Lütfi Efendiye ait ‘Mevlaya Emanet Olsun Erzurum’ vurgulu yakarışı paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘Bu konuda Alvarlı Muhammed Lutfi Efendi’nin çok özel bir kaydı var, onu özellikle not düşmek istiyorum. O, diyor ki 1001 Hatimlerle ilgili: “Binbir Hatim nuru arşı doldurmuş/Bela musibeti yerden kaldırmış/Düşmanları kahreylemiş, öldürmüş/Mevla’ya emanet olsun Erzurum.” Biz sadece Erzurum’u Mevla’ya emanet etmiyoruz arkadaşlar, bütün bir milletimizi, bütün coğrafyamızı, efendim, bütün Türk dünyasını, İslam âlemini Mevla’ya emanet ediyoruz ve bütün insanlığa da şöyle bir seslenişte bulunuyoruz: Allah aşkınıza, hakkın, adaletin tesisi için bir duruş sergileyin. Efendim, güçlünün güçsüzü yendiği, yok ettiği bir düzeni hep beraber berhava edelim.’ diye konuştu.

‘1001 HATMİ GERÇEKLEŞTİRENLERE MİNNETTARIZ’

1001 Hatmin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese ve her kesime minnettar olduklarını aktaran Milletvekili Aydemir, ‘1001 Hatimlerle ilgili, şu gün hâlen daha vazife yapan arkadaşlarımız var, bir isim çok önemlidir, Erzurum’da, Diyanet İşlerinde, Din Görevlileri Derneği Başkanımız Emrullah Kaçar kardeşim var, onun şahsında bütün İmam Hatiplere, bu işe emek veren herkese buradan teşekkür ediyorum ve ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığımıza, müftülüklerimize de yüreğimizi açıyoruz ve onlara da minnettarlığımızı ifade ediyoruz.’ ifadesiyle sunumunu tamamladı.

 
Şair Genç Erzurum notlarını paylaştı
 
TDP Erzurum İl Başkanlığı faaliyete başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzurum 2’inci doz aşı oranı 73.2’ye yükseldi
ERZURUM GAZETESİ ÖZEL - Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı ...
Erzurum’da vaka sayısı yükselişe geçti
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da 18 –24 aralığında 14.51 olan vaka ...
‘Erzurum’da Omicron varyantı görüldü’
Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla basın ...
 
Aydemir: ‘Gazeteci toplumsal güvenin timsalidir’
Milletvekili Aydemir, olay ve olguları paylaşarak yaşama dair hedef oluşturan; ...
Erzurum pilot iller arasında
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ...
Vali Memiş’ten basın ve demokrasi vurgusu
rzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolayısıyla ...
 
Memiş: “Mülki İdare Amirleri Günü kutlu olsun”
Erzurum Valisi Okay Memiş, Mülki İdare Emirleri Günü dolayısıyla bur kutlama mesajı yayınladı.
Çomaklı’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler ...
Lütfen dikkat, lütfen tedbir, lütfen aşı..
Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 73,0 olarak ...
 
PALANDÖKEN
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri